• Sprawozdanie z działań DBI

• W roku szkolnym 2020/21 w ramach obchodów DBI 2021  w naszej szkole na przełomie lutego i marca  były prowadzone zajęcia edukacyjne dla klas I - VIII nt. bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych pod hasłem „Działajmy razem dla lepszego Internetu”.

Głównym celem było:  inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,  zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Nasze działania promowaliśmy na stronie szkoły. https://spbocki.edupage.org/a/dzien-bezpiecznego-internetu Ze względu, iż trwało nauczanie zdalne, tylko z uczniami klas I-III przeprowadzono zajęcia  na terenie szkoły. Pozostałe były prowadzone zdalnie a materiały sukcesywnie zamieszczane na stronie szkoły.

Na lekcjach informatyki została poruszona następująca tematyka:

Kl.8

Dzień z życia – scenki rodzajowe.

DBI - tworzymy film z przesłaniem do widza - uważni on-line.

Kodeks zachowania w Internecie.

Kl. 7

Uważni online - DBI.

Jak reagować na cyberprzemoc?

Zasady netykiety.

Kl. 6

Historia Janka - jak korzystać z zasobów Internetu, aby sobie nie zaszkodzić ?- DBI

Razem w chmurach. Poznajemy zasady netykiety.

Uważni online - rozsądnie korzystamy z zasobów internetu.

Tworzymy własne zasady netykiety.

Rozumiem i wybieram - jak korzystać z zasobów Internetu, aby sobie nie zaszkodzić? - DBI.

Kl. 5

DBI - tworzymy własny film, kreskówkę z przesłaniem dla innych uczniów.

Bezpieczeństwo w sieci - na podstawie filmików i dyskusji z uczniami.

Kl. 4

Historia Janka - Jak korzystać z zasobów Internetu, aby sobie nie zaszkodzić - DBI.

Poznajemy zasady netykiety - DBI - prezentacja Power Point.

Kl. 3

Netykieta w Internecie - DBI.

Uważni w Internecie. Tworzymy zasady netykiety. w ramach działań DBI.

Kl.2

Wyszukiwanie informacji w internecie - Uważni online.

Poznajemy internetowe programy edukacyjne.

Kl.1

DBI - tworzymy kulturę w sieci.

W labiryncie – uczymy się kodowania.

W trakcie zajęć  starsi uczniowie mogli obejrzeć nstp.: filmiki

„Dzień z życia”,    „Hejt,  „Sexting”, „W sieci”, „Nazawsze”,

Młodsi uczniowie oglądali: „Owce w sieci”, „Trzy …dwa …jeden …Internet”, „Necio”, „Plik i Folder”, „sieciaki.pl”

Również na lekcjach wychowawczych również były poruszane tematy związane z cyberbezpieczeństwem.

Został  zorganizowany konkurs „Działajmy razem dla lepszego Internetu”.  Uczniowie przygotowali szereg prac plastycznych i graficznych, były prezentacje i filmiki dotyczące scenariuszy przeprowadzonych lekcji. Najładniejsze prace zostały zamieszczone na stronie szkoły w aktualnościach i zakładce DBI. https://spbocki.edupage.org/news/#news-473

Zwycięzcy konkursu  na koniec roku szkolnego otrzymają nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski.

Mam nadzieję, że  w wyniku podjętych inicjatyw skłoniłam uczniów do refleksji nad pozytywami i zagrożeniami płynącymi z sieci i odpowiednim doborem treści, aby internet  zawsze był  dla nich źródłem  satysfakcji i zadowolenia.

Koordynator programu

Barbara Sęk