NIEZWYKLI GOŚCIE W NASZEJ SZKOLE

Niezwykli goście w naszej szkole

27 sierpnia 2012 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole po raz pierwszy, a mamy nadzieję, że nie ostatni, szwadrony  IV Rajdu Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii  Krajowej. Przekrój wiekowy uczestników  Rajdu był bardzo rozległy. Od gimnazjalistów po emerytowanych profesorów uniwersytetów. Przybyli  do nas z min. z Pomorza, Siedlec i Ciechanowca.

Uczestnicy, wraz z trzema zmianami naszego pocztu sztandarowego, po przemarszu ulicami Bociek wzięli udział w szczególnej mszy świętej  celebrowanej przez Jego Ekscelencję  ks. bp Antoniego Pacyfika Dydycza. We wspólnej modlitwie wzięli tez udział dwaj posłowie PiS Krzysztof Tołwiński  i Dariusz Piontkowski, włodarze naszej gminy tj. Wójt p. Stanisław Derehajło,  sekretarz    p. Stanisław Charyton oraz mieszkańcy  Bociek. Dalszy ciąg Rajdu odbył  na sali gimnastycznej w naszej szkole. Specjalną konferencję poprowadził poseł Dariusz Piontkowski. Tematem jej był sposób i treści nauczania historii we współczesnej szkole. Po konferencji  pan wójt   przedstawił historię naszej miejscowości.  Odbył się też konkurs tańca z epoki czasów brygady Łupaszki.  Następnie szwadrony prowadziły zajęcia i służbę wartowniczą  według dziennika „ Lufy”.   Pan Wójt Stanisław Derehajło wykazał się szczególną gościnnością  użyczając prywatną kwaterę kombatantom   i najstarszym uczestnikom Rajdu. Szczególną radość sprawił mi fakt, że jedną z uczestniczek rajdu była nasza dawna uczennica Ania Łukaszewicz.

Nazajutrz tj. 28 sierpnia po noclegu i porannym apelu uczestnicy udali się w kierunku Kiersnowa zostawiając  udostępnione pomieszczenia w naszej szkole w idealnym porządku .

Niezwykłych gości zapraszamy za rok mamy nadzieję na równie owocne spotkanie.

w-ce dyr.

Kazimierz Pietraszko