VIII ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

Pamiętamy !

„ A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne, trwa”

Jan Paweł II

Drugiego kwietnia minęła ósma rocznica śmierci Wielkiego Polaka Jana Pawła II. W Zespole Szkół w Boćkach ten dzień co roku  upamiętniamy  uroczystą akademią. Patron naszego gimnazjum jest wszechobecny w naszym życiu . Często przypominamy jego  nauki  i sentencje dotyczące bytu  oraz relacji międzyludzkich.

Akademię przygotowali  uczniowie klasy II B gimnazjum pod kierownictwem Krystyny  Wołosik, Anny Kudrewicz i Zyty Hryń – Michalskiej.  Jak zwykle każdą szkolną uroczystość uświetniają zaproszeni goście , którzy i tym razem nie zawiedli naszej  społeczności.

Gimnazjaliści przypomnieli zebranym okoliczności śmierci i pontyfikat Papieża – Polaka. W ciszy i zadumie brzmiały słowa kolejnych recytatorów. Nastrojowe piosenki wykonywane przez szkolny chór, dopełniały niecodzienności tej chwili.  Przywołaliśmy treści, które stworzyły właściwy klimat uroczystości. Jakże naturalnie zabrzmiały słowa refleksji dotyczące posługi i nauki  Błogosławionego Jana  Pawła II.

Śmierć zawsze budzi wiele emocji, pomimo że wierzymy, iż jest to tylko przejście do „Domu Ojca”. Jan Paweł II  już od początku  pontyfikatu przygotowywał nas do swojego odejścia. W 1979 r.   w Kalwarii Zebrzydowskiej mówił: „proszę, abyście się za mnie  modlili  za życia mojego i po śmierci”. Chyba wówczas nikt nie wziął sobie do serca tego apelu młodego Papieża , którego rozsadzała energia , za  którym z trudem nadążała  jego świta i dziennikarze. Kiedy te same słowa powtórzył w tym samym miejscu podczas ostatniej podróży apostolskiej do Polski, wywołały one łzy wiernych, znajdujących się w bazylice kalwaryjskiej oraz setek  tysięcy przed telewizorami. Był już wtedy bardzo schorowany,  a postępująca choroba sprawiła, że poruszał się z trudem i mówił niewyraźnie.

Paradoksalnie – nie mogąc wymawiać słów mówił całemu światu, że należy wypełniać swoją misję do końca, że cierpienie ma sens. Przypomniał , że każdy z nas stanie kiedyś oko w oko ze śmiercią i że nie powinien się jej bać, bo dla każdego chrześcijanina jest ona przejściem do innego, wiecznego i lepszego życia. Świat chyba przyjął tę naukę, a miliony ludzi różnych wyznań i ras modliły się  o to, aby mógł nieść do końca cierpliwie swój krzyż.

Z wielką pokorą i wdzięcznością dziękujemy Bogu Najwyższemu za niewyobrażalny skarb, jaki nam został dany, w postaci Jana Pawła II.

Krystyna Wołosik