Happening "Żyj smacznie i zdrowo" III OGÓLNOPOLSKI KONKURS O STANISŁAWIE KONARSKIM Z 6 NA TY AKCJA BUMERANG KONKURS PALMY WIELKANOCNEJ 2016 KONKURS "MUZYKA KONTRA PRZEMOC" CHRZEST MIESZKA I 966-2016 - KONKURS XXVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS O TEMATYCE OLIMPIJSKIEJ... NUMERY ALARMOWE W POLSCE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W KONKURSACH POZASZKOLNYCH

PROJEKTY KONKURSY KAMPANIE

Happening "Żyj smacznie i zdrowo"

W ramach programu „Żyj smacznie i zdrowo”  Samorząd Uczniowski  pod kierunkiem p. Barbary Sęk i przy współpracy z p. Elżbietą Lewandowską   zorganizował happening zdrowotny (dla 105 uczniów klas I - III gimnazjum, wychowawców i nauczycieli) pod hasłem „Godzina  zdrowia”.  Uczniowie kl. IIIB przygotowali gazetkę tematyczną, na której znalazły się plansze „Winiary”, jak też grafika  w ołówku oraz konkursowe   prace plastyczne wykonana przez uczniów gimnazjum.  Na wielkim papierowym drzewie zawisły różne owoce z ulotkami informującymi o  ich walorach odżywczych.  Wszyscy uczniowie w tym dniu byli ubrani w kolorach owoców  i warzyw a ci, którzy pełnili role pomocników przebrali się za postacie zwierząt.  Celem tego spotkania było propagowanie wśród uczniów dobrych nawyków związanych z prawidłowym odżywianiem,  umiejętnością komponowania smacznych, kolorowych  posiłków. Zwrócenie uwagi na  przeciwdziałanie  marnowania pożywienia, świadome dokonywanie zakupów, prawidłowe przechowywanie produktów, jak też zachowanie dobrych manier podczas  wspólnego  spożywaniu posiłków przy stole. Wzbudzenie świadomości racjonalnego odżywiania  i  wspaniałej integrującej  kulinarnej zabawy.

Na początku uczennice kl. IIIB gimnazjum przygotowały prelekcję na temat racjonalnego odżywiania,  zachowania bezpieczeństwa w kuchni podczas przygotowywania posiłków oraz prezentowania  dobrych manier przy stole.  Następnie powołano 4 – osobowe  zespoły klasowe do zmagań kulinarnych z wylosowanych  przepisów  przygotowanych  z książeczek i strony  „Winiary”. Pozostali uczniowie z poszczególnych klas  wspólnie z wychowawcami dopingowali swoje zespoły,  jak też rozwiązywali krzyżówki, rebusy,  układali rymowanki związane ze zdrowym żywieniem, dobrymi manierami przy stole, zdając egzamin wiedzy z wcześniej przeprowadzonych zajęć na w/w tematy.  Każda klasa przygotowała też talerz zdrowych przekąsek owocowo – warzywnych  do zaprezentowania i degustacji.  Wytypowane zespoły  ruszyły do swoich zadań  kulinarnych, wybierając potrzebne im produkty, sprzęt  i niezbędne narzędzia  do stworzenia swoich smakołyków.  Po godzinnych zmaganiach powstały:  naleśniki, tosty,  tortille, gofry, sałatki, nadziewane warzywa i wielki marchewkowy tort owocowy. Każda grupa pamiętała o uporządkowaniu swego miejsca pracy i odpowiednim zaprezentowaniu swego arcydzieła.

Powołane jury oceniało pomysłowość,  smak i walory zdrowotne  przygotowanych dań. W dalszej części klasy popisywały się swoją rymowaną  twórczością  i umiejętnościami w rozwiązywaniu zagadek  i  krzyżówek o treściach zdrowotnych.  W nagrodę za trud i zmagania wszystkie klasy  zajęły pierwsze smakowite  miejsce i  otrzymały pamiątkowe dyplomy.  Na zakończenie cała społeczność  szkolna  przystąpiła  do degustacji  swoich kulinarnych wytworów.

Wcześniej powołana uczniowska  ekipa fotograficzno – filmowa  przygotowywała  relację  tych wydarzeń. Powstały piękne prezentacje, filmiki, ulotki reklamujące nasze zdrowotne działania, służące jako promocja w środowisku lokalnym.  Filmik został zamieszczony na stronie naszej szkoły i profilu fb Samorządu Uczniowskiego.

Zdjęcia z tego wydarzenia znajdują się w albumie fotograficznym.

Film relacjonujący te wydarzenia:  https://youtu.be/gbzR06BPwTo