INTEGRACJA W BIAŁOWIEŻY

Integracja w Białowieży

30.10.2012r.

Kolejny dzień wizyty naszych gości ze szkoły polskiej w Jaszunach na Litwie /wtorek 29.10.2012r./ upłynął na zwiedzaniu Białowieży.  Postanowiliśmy pokazać naszym  rodakom najstarszy park w Polsce, czyli Białowieski Park Narodowy. Pomysłodawcą wycieczki i zarazem jej kierownikiem był pan dyrektor Kazimierz Pietraszko.  Środek transportu został nam nieodpłatnie udostępniony przez Urząd Gminy w Boćkach.

W wyjeździe oprócz delegacji z Litwy wzięła udział młodzież gimnazjalna (przedstawiciele trójek klasowych). Wyruszyliśmy o godz. 8.00 spod szkoły w Boćkach.  Pierwszym etapem naszej podróży był Rezerwat Pokazowy Żubrów.  Puszcza powitała nas zimową aurą. Spadł pierwszy śnieg, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Pan Pietraszko, jako biolog, wystąpił w roli przewodnika.  Widzieliśmy: sarny, koziołki, jelenie, łanie, łosie, stado wilków, rysia przyczajonego na drzewie, koniki typu tarpan, watahę dzików, żubronie (mieszańce żubra z bydłem domowym) i oczywiście królów puszczy – żubry. Podczas spaceru  po rezerwacie należało uważać, aby nie podchodzić zbyt blisko ogrodzenia, gdyż niektóre łagodne zwierzęta roślinożerne czasem zbyt natarczywie domagały się pożywienia.

Po pobycie na świeżym powietrzu udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego.  Jest ono jednym z najnowocześniejszych muzeów przyrodniczych w naszym kraju. W dwóch salach wystawowych zaprezentowano przyrodę i historię wielowiekowej działalności człowieka na terenie Puszczy Białowieskiej. Poznaliśmy zwierzęta roślinożerne i drapieżne, ptaki oraz zbiorowiska leśne - ols, grąd, łęg i bór. Najwięcej miejsca w tym muzeum poświęcono oczywiście żubrom. Pani przewodnik umiejętnie zadawanymi pytaniami inspirowała młodzież do logicznego myślenia i sensownych odpowiedzi. Dzięki temu wiedza na temat najstarszej puszczy w Polsce  została utrwalona.

Myślę, że wycieczka wszystkim się bardzo podobała i przyczyniła się do zbudowania pozytywnych relacji pomiędzy młodzieżą z Bociek a ich rówieśnikami z Jaszun. Naszym rodakom z Litwy przybliżyła natomiast część  historii Polski. Umożliwiała zapoznanie się ze swoistym bogactwem i dziedzictwem narodowym, jakim jest niewątpliwie Puszcza Białowieska.

Anna Marczuk