ELEKTOODPADY

Elektroodpowiedzialni

W dniu 12 kwietnia 2013 roku na placu szkolny przy ulicy  Dubieńskaj 4 w Boćkach odbyła  się organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zbiórka elektrośmieci. Akcja odbywa się w ramach projektu edukacyjnego ELEKTROODPOWIEDZIALNI i ma charakter charytatywny. Celem programu jest promocja postawy zaangażowania i zachowań pro- środowiskowych oraz upowszechnianie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat elekrtoodpadów i sposobów zapobiegania ich powstawania. Oddając zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny (czyli to, co działało na prąd lub baterie) wspieramy działalność edukacyjną młodzieży i dzieci.

W ramach projektu w przedszkolu (grupa 5 i 6-latków) oraz w klasach V a i V b odbyły się 3-godzinne bezpłatne warsztaty, których przewodnim tematem był problem elektrośmieci widziany oczami dzieci. Uczniowie  podczas zajęć dowiedzieli się, czym są elektrośmici i jak należy z nimi postępować. Kontakt z trenerami był wyjątkowo otwarty, opierał się na dialogu, a brak „oceny do dziennika” zachęcał dzieci do zadawania pytań.  Zajęcia były prowadzone w sposób atrakcyjny dla dzieci- towarzyszyły im zabawa i ruch. Podsumowaniem zajęć było wspólne zdjęcie na tle żółtego samochodu, z napisem Elektro Patrol.

Zbiórka elektrośmieci wiąże się ściśle z obchodzonym 22 kwietnia 2013 Dniem Ziemi pod hasłem „Elektroodpady – proste zasady”.

Dzieci i młodzież mają możliwość wzięcia udziału w konkursach, do czego serdecznie zachęcam:

- „Dzieci, poznajcie elektrośmieci” – indywidualny konkurs dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat). Polega on na stworzeniu pracy plastycznej dowolną techniką, wykorzystując przygotowany wcześniej przez organizatora szablon do pobrania na stronie www.elektroodopwiedzialni.pl,

- „Góra elektrośmieci” – zbiorowy konkurs dla całych klas I –V, oparty na zbiórce drobnych elektrośmieci,

- „W poszukiwaniu elektrośmieci” - indywidualny konkurs dla uczniów klas gimnazjalnych, służy wybraniu najciekawszych zdjęć elektrośmieci w nietypowych miejscach – dzikich wysypiskach, lasach, plażach itp.,

- „Rady na elektroodpady” – indywidualny konkurs filmowy dla młodzieży gimnazjalnej, służy wybraniu najciekawszych filmów, przedstawiających rozwiązanie elektrośmieci w gminie (Jak twoja gmina radzi sobie z elektrośmieciami).

Zwycięzców konkurów czekają bardzo atrakcyjne nagrody, tj: książki, gry, zestawy edukacyjne, aparaty fotograficzne, rowery, zestawy plastyczne.

Nasza szkoła zebrała następującą ilość odpadów:

Imię i nazwisko

Elektrośmieci  (kg)

Alicja Szymczuk

Alicja Bociuk

Hanna Puchalska

Krystyna Wołosik

IV a

Cecylia Dermiaha

IV b

Renata Dobrogowska

V a

Mirosława Szpak

V b

Zyta Hryń - Michalska

VI a

Jolanta Łucjan

VI b

Łącznie w tym dniu zebrano 5498 kg elektroodpadów.

Do zbiórki przyłączyła się również Szkoła Podstawowa w Andryjankach.

Wszyscy uczestnicy akcji na rzecz ochrony naturalnego środowiska otrzymali drobne upominki w postaci naklejek, magnesów i przypinek z hasłem „Elektroodpowiedzialni”, natomiast szkoła w zamian za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów 2 pudełka puzzli oraz 4 gry planszowe o powyższej tematyce, co wzbogaciło wyposażenie pracowni przyrodniczej. Do szkoły w Andryjankach trafiły również powyższe nagrody.

W imieniu Zespołu Szkół w Boćkach oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej składam serdeczne podziękowania dzieciom, młodzieży oraz ich rodzicom i dziadkom za aktywne zaangażowanie się w naszą akcję.

Akcja trwa do 31 października 2013 roku. Mamy nadzieję, że nie jest to nasza ostatnia zbiórka w tym roku!

Pamiętaj ! Bądź ELEKTROODPOWIEDZIALNY!

Koordynator szkolny projektu

Renata Dobrogowska