ZAPOMNIANI BOHATEROWIE

5. Wileńskiej Brygady AK

24 – 28 sierpnia 2013 r.

Śledzianów-Narewka

• Upowszechnienie wiedzy o walkach o niepodległość i suwerenność RP oraz przywrócenie pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego.

Już po raz drugi gościliśmy w Zespole Szkół w Boćkach uczestników V Rajdu Szlakiem Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Brygady AK. Jest on organizowany, jak co roku, przez Stowarzyszenie im. Danuty Siedzikówny „Inki”. Życie 15-letnich dziewczynek niejednokrotnie ocierało się o śmierć, a wiele z nich zginęło. To właśnie tacy ludzie, których określamy mianem „Zapomnianych Bohaterów” powinni być nam wszystkim, a w szczególności naszej młodzieży, wzorem do naśladowania, a nie tylko pusto brzmiącym frazesem. My, jako nauczyciele i wychowawcy dbamy o to, aby hasło: Bóg - Honor – Ojczyzna było kultywowane przez całą naszą społeczność szkolną.

W niedzielę tj. 25 sierpnia 2013 r., przy pomniku Poległym Powstańcom z 1863 r. w Wygonowie społecz

ność szkoły, reprezentowana przez dyrektora Zespołu Szkół w Boćkach P. Kazimierza Pietraszko, w-ce dyrektor P. Anettę Malinowską oraz Sztandar Gimnazjum im. Jana Pawła II w Boćkach  uczestniczyła we mszy  św., której przewodniczył ks. proboszcz Jan Henryk Bałdyga. Dalszą część uroczystości poprowadził poseł Krzysztof Tołwiński. Złożyły się na nią min. apel poległych oraz pokazy jazdy konnej kawalerzystów.

Uczestnicy Rajdu po wyczerpującym marszu mogli liczyć na strawę   i odpoczynek, a przede wszystkim miłe przyjęcie w naszej szkole. Był też czas na zwiedzanie okolicy i zapoznanie się z naszą historią. Członkowie marszu to nieraz całe rodziny przybyłe z całej Polski. Byli wśród nich profesorowie szkół wyższych, nauczyciele oraz dzieci i młodzież.

Zachęcamy młodzież jak i  społeczność naszej gminy, do liczniejszego uczestnictwa w tej uroczystości, która wypada zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia.

Małgorzata Pietraszko