CZŁOWIECZY LOS

„Człowieczy los”

17 października 2014 r. dla upamiętnienia 36. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża w Zespole Szkół w Boćkach odbyła się wieczornica pod nazwą „Człowieczy los”. Na spotkanie licznie przybyli goście reprezentujący władze Gminy przedstawiciele  w osobach: wójta P. Stanisława Derehajło, sekretarza Gminy p. Stanisława Charytona, przedstawiciele Gminnej komisji ds. Oświaty, Promocji i Spraw Socjalnych p. Danuta Lasecka i p. Tomasz Roszkowski. Bardzo miło nam było gościć  proboszcza parafii rzymsko – katolickiej w Boćkach ks. Jana Henryka Bałdygę oraz ks. Krzysztofa Dobrogowskiego. Radę Rodziców przy Zespole Szkół w Boćkach reprezentowała przewodnicząca p. Małgorzata Chłud oraz gospodarze w osobach dyr. Zespołu Szkół w Bockach p. Kazimierz Pietraszko i wice dyrektor p. Anetta Malinowska. By uczcić pamięć Wielkiego Polaka, niewątpliwie postaci  najwybitniejszej, jaką wydała polska ziemia, patrona naszego Gimnazjum przybyli również nauczyciele, młodzież i mieszkańcy Gminy Boćki.

Organizacja wieczornicy z okazji rocznicy Pontyfikatu była rzeczą naturalną i wypłynęła z potrzeby naszych serc. Aby pamięć o nim nie zatarła się i aby przede wszystkim  przypomnieć sobie nawzajem duchowy testament jaki pozostawił nam po sobie zmarły Papież. Kochaliśmy go wszyscy.Za co? Chyba najbardziej za to, że po prostu był, że służył całemu  światu, bez względu na jego  podziały religijne, rasę, miejsce zamieszkania. On też kochał każdego tego dobrego, i tego który zbłądził w swoim życiu.

Wielu z nas  zalicza się do pokolenia JP2. Dostąpiliśmy tego niebywałego zaszczytu, że żyliśmy w czasach gdy i on żył. Możemy teraz odtwarzać  w pamięci obrazy z jego życia, może  spotkań z nim. Mamy też, jako pokolenie JP2, nasz wielki, moralny obowiązek przekazania wiedzy pokoleniom, które obecnie dorastają, i tym, które przyjdą po nas,  o tym,  jak nas  prowadził w wędrówce przez życie. Jak łatwo było nam wtedy żyć.

Aby więc pamięć o nim nie była jedynie pustymi słowami, przypomnieliśmy najważniejsze przesłania testamentu duchowego JP2.

Zaproszeni do udziału goście mieli bardzo trudną do spełnienia rolę. Otóż mieli oni przekazać  jak, zgodnie z nauką Jana Pawła II, mamy wypełniać jego testament duchowy jako:

- matka, żona

- ojciec, mąż

- dzieci, młodzież,

-  małżeństwo,

- rodzina,

Jak podejść do spraw:

- wiary,

- powołania,

- odpowiedzialności,

- otrzymanych talentów.

Wysłuchaliśmy wielu pięknych i wzruszających świadectw. Swoimi przemyślanymi i niezwykle mądrymi refleksjami podzieli się z nami: p. Stanisław Derehajło, Stanisław Charyton, p. Ewa Arciuszkiewicz, ks. Krzysztof Dobrogowski, p. Marek Krzycki, p. Anna Kudrewicz, p. Alina Mężyńska, p. Iwona Mężyńska, p. Kordian Michalski, p. Jan Rzepniewski.

Oprawę muzyczną stanowiły min. piosenki w wykonaniu p. Anny Kudrewicz, napisane pod wpływem przeżyć związanych ze śmiercią Jana Pawła II, a także filmy z pontyfikatu Jana Pawła II.

Nasze spotkanie zakończyliśmy modlitwą do Świętego Jana Pawła II, patrona rodzin, którą odczytał ks. Krzysztof Dobrogowski.

Wieczornicę przygotowały Małgorzata Pietraszko oraz Anna Kudrewicz.

Małgorzata Piietraszko

Anna Kudrewicz