WYCIECZKA DO MUZEUM IKON W SUPRAŚLU 2015

W dniu 22 października 2015 r. została zorganizowana wycieczka do Muzeum Ikon w Supraślu. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie Zespołu Szkół w Boćkach. Organizatorem wycieczki był ks. Roman Dubiński.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie cerkwi p.w. Zaśnięcia NMP w Bielsku Podlaskim. Historię tej świątyni przybliżył proboszcz tej parafii ks. Jarosław Dmitruk. Kolejnie uczestnicy udali się do klasztoru żeńskiego Narodzenia NMP w Zwierkach, gdzie zwiedzili cerkiew ku czci św. męcz. Młodzieńca Gabriela Zabłudowskiego, skosztowali obiadu z kuchni klasztornej. Przed zwiedzeniem zabudowań klasztornych uczestnicy udali się do miejsca, w którym odnaleziono ciało św. Gabriela Zabłudowskiego – patrona dzieci i młodzieży.

Po przyjeździe do Białegostoku była przygotowana przez organizatora wycieczki mała niespodzianka, a mianowicie zwiedzanie Białostockiego Ogrodu Zoologicznego „Akcent”. Uczniowie mogli podziwiać zwierzęta takie jak: żubry, osiołki, niedźwiedzie, sowy.

Głównym punktem wyjazdu było udanie się do Supraśla, gdzie uczestnicy zwiedzili zabudowania klasztoru męskiego Zwiastowania NMP, mianowicie cerkiew św. Jana Teologa i cerkiew Zwiastowania NMP. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Ikon, gdzie zapoznali się z historią ikon. Ostatnim punktem zwiedzania w Supraślu była modlitwa w katakumbach klasztoru, w którym niegdyś byli chowani mnisi.

Po przyjeździe do Białegostoku uczestnicy udali się do największej cerkwi w Polsce p.w. Św. Ducha w dzielnicy Antoniuk. Uczestnicy zwiedzili górną i dolną cerkiew oraz dzięki przewodniczącemu Bractwa Młodzieży Prawosławnej przy tejże parafii mogli zobaczyć jak wyglądają pomieszczenia radia orthodoxi.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Kultury Białoruskiej w Rybołach, które mieści się w budynku dawnej szkoły. Wszyscy podziwiali eksponaty zebrane w muzeum, które nie tak dawno temu były używane i spotykane na wsiach.