224. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

05.05.2015r.

WITAJ MAJ, 3 MAJ!

Zgodnie z wieloletnią tradycją dziś uczniowie szkoły wspominali ważne dla Polaków wydarzenie. Dzięki uczniom klasy IV i ich wychowawczyni pani Mirosławie Szpak   starsi mogli przypomnieć poznawane na lekcji historii fakty z XVIII wieku, młodsi zaś -zapoznać się z nimi.

Uroczystości rozpoczął dyrektor szkoły Kazimierz Pietraszko. Powitał zgromadzonych gości, nauczycieli i uczniów. Następnie słowa wprowadzenia do tematu wygłosiła pani Mirosława Szpak. Po tej oficjalnej części rozpoczął się montaż słowno - muzyczny.

Inscenizacja składała się z dwóch części, które łączyła osoba redaktora. Ten zaradny dziennikarz „przeniósł widzów w czasie” i dzięki temu mogli uczestniczyć w obradach sejmu i śledzić zachowania ludzi zgromadzonych przed zamkiem w Warszawie. W tej to części uczniowie ubrani w stroje zbliżone do epoki odegrali scenę, podczas której okazali radość z faktu uchwalenia  konstytucji oraz przybliżyli zgromadzonym postacie twórców
i artykuły ustawy zasadniczej z 1791 roku.

Następnie zgromadzeni „powrócili do XXI wieku” i rozpoczęła się druga część. Tym razem redaktor znalazł się w gmachu Sejmu i tu spotkał zwiedzających go chłopców. Skierował do nich pytania sprawdzające zasób wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja. Starał się też dowiedzieć, w jaki sposób młodzi ludzie rozumieją pojęcie patriotyzm. Nastoletni turyści wykazali się dobrą znajomością zagadnień. W ten sposób wszyscy uczniowie mogli utrwalić omawiane w pierwszej części fakty i zastanowić się nad swoim pojmowaniem patriotyzmu oraz wcielaniem go w życie.

Obie części uzupełnione były adekwatnymi do tematyki pieśniami w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem pani Zyty Hryń – Michalskiej oraz obrazującą omawiane treści prezentacją multimedialną przygotowaną przez panią Jolantę Łucjan. Tło uroczystości stanowiła dekoracja wykonana przez panią Elżbietę Lewandowską i panią Małgorzatę Andrzejewską.

Uczniowie i goście w ciszy i zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną część artystyczną. Różnorodne stroje, pieśni, prezentacja i odpowiednio głośno odtwarzana przez pana Marka Chroma muzyka przyciągnęły i skupiły uwagę nawet tych najmłodszych.

Małgorzata Andrzejewska

Jolanta Łucjan