KRONIKA WYDARZEŃ

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

 

        W naszej szkole realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W ramach wsparcia finansowego otrzymaliśmy 15 tys.zł dotacji ( 3 tysiące zł. z  budżetu Gminy Boćki i 12 tysięcy zł. z budżetu państwa). Dotacja przeznaczona była na zakup książek, niebędących podręcznikami, do biblioteki szkolnej. Za pieniądze z dotacji zakupiono 711 książek, w tym 180 książek w języku angielskim (tzw. readersów) na różnym poziomie zaawansowania językowego oraz książki napisane zwiększoną czcionką.

        Przy planowaniu zakupu książek zasięgnięto opinii Gminnej Biblioteki Publicznej w Boćkach, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego i uczniów. Uczniowie każdej klasy pisemnie przedstawili swoje propozycje książek, które chcieliby przeczytać. Na tej podstawie biblioteka szkolna opracowała bardzo długą listę zakupu nowości wydawniczych.

         W ramach  realizacji działań  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w szkole  realizowane są  różne działania mające na celu promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży:

- realizowane są projekty edukacyjne wykorzystujące nowy księgozbiór biblioteki, np. „Tę książkę warto przeczytać” – kl. III b, „Baśniowe spotkania” – kl. I, „Obudź swoją kreatywność” – kl. V a , „Czytam  – oceniam – polecam” – kl. VII.

- w dn. 21 października (sobota) odbył się po raz pierwszy w naszej szkole Maraton Czytania. Uczestniczyło w nim 15 uczniów z kl.Va i Vb. Uczniowie spotkali się by czytać ulubione książki dla przyjemności. Wydarzenie to spotkało się z dużą aprobatą uczestników.

- realizowany jest też projekt pt. „Starsi czytają młodszym”. Uczniowie kl.IIIa i IIIb gimnazjum ( uczestnicy programu YOUNGSTER) oraz uczniowie klas V czytają młodszym kolegom z kl.O książeczki w języku angielskim.

         Ponadto w ubiegłym roku szkolnym odbyło się po raz pierwszy w naszej szkole wydarzenie pt. ,, Noc z angielską książką”. Uczestnikami byli uczniowie z kl. IVa i IVb. W czasie nocnego pobytu w szkole uczniowie czytali proste książki w języku angielskim, tłumaczyli teksty, opowiadali przeczytane treści i pracowali ze słownikiem.

         W ubiegłym roku szkolnym w czasie ,,Nocy kinowej” zorganizowanej dla uczniów klas IV,  jednym z punktów programu było czytanie ulubionej książki.

         Realizacja działań promujących czytelnictwo trwa. Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do odwiedzenia naszej biblioteki szkolnej i korzystania z szerokiego wachlarza zakupionych nowości wydawniczych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jak pisał Jan Kasprowicz: ,,Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nic zapału do ksiąg nie ostudzi”.

                                                                                                                              Inga Rawińska

Aktualności

Kontakt


 • Zespół Szkół w Boćkach
  ul. Dubieńska 4
  17-111 Boćki
 • / fax:(85)731-31-68
  sekretariat czynny w godz. 8.00- 16.00
  tel. (85)731-31-68
  księgowość czynna w godz. 8.00- 16.00
  tel.(85)731-31-67


Galeria zdjęć