Cecyliada po raz trzynasty w Boćkach

22. listopada imieniny obchodzi Cecylia. Święta Cecylia jest patronką muzyki religijnej: muzyków, śpiewaków, chórów kościelnych, a także tańca i rzemieślników wykonujących instrumenty muzyczne.

W niedzielę w boćkowskim Zespole Szkół zorganizowano już po raz trzynasty Cecyliadę, przegląd chórów i zespołów muzycznych wykonujących piosenki religijne. Wystąpili  również soliści.

W tegorocznej Cecyliadzie udział wzięli: Adrian Falkowski z Wyszek; Natalia Kujawska, Anna Gawrysiak , Hubert Pampuch z Rudki;  schole z dwóch parafii z Bielska Podlaskiego; chóry szkolne z Łubina Kościelnego, Andryjanek i Bociek; zespół muzyczny ze Szkoły w Rudce.

Pomysłodawczynią festiwalu pieśni religijnej pod nazwą Cecyliada w Boćkach była poprzednia pani dyrektor Zespołu Szkół, Hanna Puchalska. Od początku istnienia imprezy współpracowali z nią nauczyciele i nauczycielki. Najbardziej wierne to Małgorzata Lasecka, Anetta Malinowska i Jolanta Łucjan i wielu innych.

Organizujemy  Cecyliadę od trzynastu lat - mówi pani Anetta – pracy  jest dużo, ale warto, chociażby  dla radości tych dzieci, które śpiewają, dla publiczności, ludzi, którzy przyjeżdżają z różnych stron, żeby posłuchać, wspólnie pośpiewać. Poza tym to promocja naszej szkoły, która jest szczęśliwym członkiem rodziny szkół im. Jana Pawła II.

Co roku inne jest hasło Cecyliady- dodaje pani Małgorzata – w  bieżącym „Idźcie i głoście”. Cieszymy się, że zespoły do nas przyjeżdżają, jest wiele takich, które są z nami od początku, jak np. pan Porowski z dziećmi z Łubina Kościelnego.

Ciekawe było prowadzenie imprezy przez dwoje uczniów Zespołu Szkół w Boćkach. Zapowiedzi nawiązywały bardzo trafnie do treści prezentowanych utworów Każdy wykonawca otrzymał po wykonaniu pamiątkową statuetkę i prezenty, w tym roku m.in. pierniki wykonane przez młodzież i ocieplacze na kubki wydziergane przez panią Małgosię. Ks. Krzysztof Żero obdarował uczestników i gości cukierkami z logo „Niedzieli”- patrona medialnego przeglądu, a także książeczkami.

Cecyliada 2016 w Boćkach zakończyła się wspólnym odśpiewaniem ulubionej pieśni św. Jana Pawła II – „Barki”.

Cieszymy się, że Cecyliada jest takim ważnym spotkaniem dla wielu – mówią organizatorki – to   taka impreza środowiskowa, wpisana na stałe do kalendarza.

Na przeglądzie obecni byli przedstawiciele Podlaskiego Kuratorium Oświaty Anna Topór i Mirosław Maćko, który jest opiekunem podlaskiej rodziny szkół imienia Papieża Polaka, przedstawiciele samorządów, księża, nauczyciele i wierna od lat publiczność.

Teresa Modzelewska