NASZA WYPRAWA DO BIAŁEGOSTOKU

Dnia 17.10.2018 roku uczniowie klasy V a i VI a udali się wraz z wychowawcami na wycieczkę. Celem wspólnej wyprawy była integracja zespołów klasowych, ale także obejrzenie filmu „Dywizjon 303”
w kinie Helios, udział w lekcji historii „Zanim niepodległa” w Muzeum Wojska w Białymstoku
oraz obejrzenie wystaw w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy
w Białymstoku.

W kinie uczniowie zaopatrzeni w popcorn i napoje zajęli swoje miejsca i z wielkim przejęciem śledzili losy polskich lotników walczących w Anglii. Po zakończonym seansie  w czasie jazdy do muzeum wyrazili oni swoje współczucie dla pokolenia żyjącego w czasie II wojny światowej. Chłopcy zafascynowani byli walkami powietrznymi, a dziewczynki przeraziły się obrazami śmierci lotników.

Przed lekcją w muzeum młodzi turyści mieli chwilę wolnego czasu, więc skorzystali z pięknej pogody
i pospacerowali po parku przy Pałacu Branickich.

Gdy przyszedł czas na zdobywanie wiedzy historycznej, uczniowie usiedli w kręgu i skupili się
na wypowiedziach pana prowadzącego lekcję. Wielką aktywność wykazali uczniowie klasy V a. Chętnie odpowiadali na pytania, choć nie zawsze odpowiedzi były trafne. Uczestnicy lekcji wspólnie, pracując
z mapą,  przyporządkowali regiony Polski do poszczególnych zaborów, omówili zagadnienie rusyfikacji
i germanizacji. Prowadzący przybliżył  działania powstańcze oraz zaprezentował stroje i uzbrojenie powstańców. Na koniec doprowadził do momentu odzyskania niepodległości.

Najbardziej zachwycił uczniów pobyt w UCP im. Profesora Andrzeja Myrchy.  W wielkim skupieniu oglądali oni kolejne ekspozycje i słuchali ciekawych, rzeczowych opowieści oprowadzającego. Oglądali z bliska eksponaty ukazujące: przyrodę północno-wschodniej Polski, przyrodę rejonów polarnych, minerały i skały, faunę mórz podzwrotnikowych, minerały i meteoryty, ewolucję naczyniowych roślin lądowych. Obejrzeli też gabinet Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz hodowle terraryjne.

Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Instytutu Biologii dr hab. Elżbiety Jekatierynczuk - Rudczyk mieli też możliwość przejścia korytarzami budynku instytutu, obejrzenia sali wykładowej oraz podziwiania „ściany” akwariów z rybami z różnych stron świata. Dużo emocji wywołało przejście do następnego instytutu łącznikiem o szklanej podłodze.

Tak pełni emocji i doświadczeń wszyscy bezpiecznie wrócili do domów.

Jolanta Łucjan