• Cecyliada 2009

Cieszmy się życiem, cieszmy się śpiewem...” – „Cecyliada ‘2009”

Dnia 22.11.2009 r. w Zespole Szkół w Boćkach odbył się VI Przegląd Młodzieżowych Chórów Religijnych p.n. „CECYLIADA’2009”.

„Cecyliada” jest zorganizowana dla uczczenia święta patronki muzyki kościelnej, muzyków, śpiewaków i poetów - św. Cecylii przypadającego na 22 listopada.

Celem przeglądu jest kontynuacja i rozwój tradycji Kościoła pierwszych wieków chrześcijaństwa. Św. Paweł Apostoł pisał: „Przemawiajcie do siebie wzajemnie w psalmach   i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach.” Tradycja muzyczna całego Kościoła stanowi jego nieoceniony skarbiec, a śpiew jest nieodłącznym elementem liturgii. Św. Augustyn ukazał nam wartość śpiewania pieśni chrześcijańskich i ich znaczenie dla wychowania religijnego człowieka stwierdzając: „Kto śpiewa, ten się dwa razy modli”. To między innymi muzykę dał nam Bóg, byśmy mogli ukoić nasze dusze. Dzięki niej możemy wyrażać naszą wiarę i wielbić Pana naszego.

Do wzięcia udziału w Przeglądzie zapraszamy wykonawców mających w swym repertuarze pieśni i piosenki chrześcijańskie nawiązujące do hasła przeglądu. Jest ono co roku inne. Tym razem zespoły przygotowywały utwory związane z myślą: „Cieszmy się życiem”.

Przegląd odbywa się od 2004. Z inicjatywą jego zorganizowania wystąpiła dyr. Zespołu Szkół w Boćkach –  p.  H. Puchalska. W I Przeglądzie uczestniczyło 5 chórów, w obecnym – 12. Obserwujemy wzrost zainteresowania imprezą ze strony zespołów. Początkowo miała ona charakter bardziej lokalny, teraz zapraszamy do udziału młodzież
          z Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Swoją obecnością zaszczycili nas: ks. dr R. Kosk (proboszcz parafii w Łubinie Kościelnym), ks. S. Wentczuk (prefekt parafii w Dziadkowicach), ks. A. Parzonka (prefekt parafii rzym.-kat. W Boćkach), ks. R. Dubiński (prefekt parafii prawosł. w Boćkach), p. M. Tymińska (dyr. GOK w Boćkach). Przybyło również wielu mieszkańców gminy Boćki, Bielska Podlaskiego oraz Siemiatycz.

Po słowie wstępnym prowadzący – p. J. Rzepniewski (n-l Zespołu Szkół w Boćkach) – oddał głos dyr. Zespołu Szkół w Boćkach -  p. H. Puchalskiej, która powitała gości.

W Cecyliadzie ‘2009 wystąpili:

- „Małe Karmelki” z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, opiekunowie – s. Elija i s. Nina

- „Karmelki” z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, opiekun – s. Elija

- Zespół wokalny „No name” z Zespołu Szkół w Kleosinie, opiekun – p. Elżbieta Brzęś

- Schola „Jutrzenka”  z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Dziadkowicach, opiekun –  p. Krzysztof Żukowski

- Schola z parafii Wniebowzięcia NMP w Łubinie Kościelnym, opiekun – p. Andrzej Porowski

- Patrycja Jankowska z Siemiatycz

- Zespół wokalno-instrumentalny z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach, opiekun – p. Barbara Oleksiuk

- „Iskierki” ze Szkoły Podstawowej w Łubinie Kościelnym, opiekun – p.  Dorota Zimnoch

- Schola Angellinii z parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach, opiekun – p. Paulina Michalska

- Chór dziecięco-młodzieżowy z parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia NMP w Boćkach, opiekun – p. Walentyna Gawryluk

- Zespół wokalny z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Boćkach, opiekun – ks. Adam Parzonka

- Chór szkolny Zespołu Szkół w Boćkach, opiekun – p. Zyta Hryń-Michalska.

Prowadzący między kolejnymi występami przybliżał zebranym życiorys św. Cecylii.

Po występach zespołów p. dyrektor wręczyła uczestnikom dyplomy podziękowania i pamiątkowe statuetki. Podziękowała również osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

Na uwagę zasługiwała dekoracja będąca dziełem jednej z nauczycielek ZS w Boćkach –p. J. Łucjan. Misternie szydełkiem wykonała litery tworzące napis, portret św. Cecylii i aniołki. Wyeksponowaliśmy również wykonane przez nią portrety 4 pór roku.

W nastrojowej scenerii, oświetlonej świecami powstał niepowtarzalny charakter spotkania, sprzyjający wspólnemu śpiewaniu na zakończenie spotkania. Potem mali wykonawcy, ich opiekunowie i goście udali się na poczęstunek. W końcu po uczcie dla ducha należy  się również uczta dla ciała....

Anetta Malinowska, Małgorzata Pietraszko