• 3 Maja

Apel poświęcony 218 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość rozpoczęła się4 maja 2009r. wprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem hymnu narodowego i hymnu szkoły. Pani Dyrektor powitała przybyłych gości, po czym rozpoczęła się cześć artystyczna, którą przygotowali uczniowie  klasy IIIA   gimnazjum.  Był  to montaż  słowno – muzyczny    składający się z dwóch części. Po krótkim wprowadzeniu odbyła się scenka, w której uczniowie przedstawili knowania sąsiadów Polski: Rosji, Austrii oraz Prus dotyczące podziału ziem naszej ojczyzny. W drugiej części odbyła się konferencja prasowa z udziałem dostojnej osoby króla Stanisława Augusta i jego siostry Izabeli Branickiej. Pytania dziennikarzy dotyczyły obrad Wielkiego Sejmu i Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość zakończyła się zaśpiewaniem przez wszystkich zebranych Roty. Wydarzenia minionych lat miały uzmysłowić młodemu pokoleniu, jak wiele wycierpiała nasza ojczyzna i jak trudna była jej  droga   do niepodległości.

Pamięć o ważnych dla kraju wydarzeniach historycznych ma wzbudzać uczucia patriotyczne, dumę z przynależności do narodu polskiego i umacniać poczucie polskości, tożsamości narodowej.

Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego.

Elżbieta Karczewska