• Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

„Tak liczni nieugięci…” – 11 listopada 2008r
          .

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to bezsprzecznie jedno z najważniejszych naszych świąt narodowych. Wprawdzie „11 listopada jest jedynie datą umowną”, gdyż „(…) walka o naszą ojczyznę rozgrywała się na przestrzeni wieków”, ale jest jednocześnie „dniem chwały, który trwa już 90 lat”. Należy o tym nieustannie przypominać; zwłaszcza młodemu pokoleniu. To przecież od młodzieży zależy przyszłość, a „wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać” – powiedział Jan Paweł II.

Scenariusz tegorocznej akademii, z którego pochodzą cytowane tutaj słowa, opracowała uczennica klasy IIIa gimnazjum Anna Rzepniewska. Przygotowaniem i realizacją zajęła się grupa nauczycieli; Mirosława Szpak i piszący te słowa – przygotowanie „aktorów” oraz czuwanie nad całością przedsięwzięcia, Zyta Hryń-Michalska – prowadzenie chóru szkolnego i ksiądz Adam Parzonka – odpowiedzialny za synchronizację strony multimedialnej.

Uroczysty apel miał miejsce na sali gimnastycznej 12. listopada.  Rozpoczął się o 1045. „Scenografia skromna: proste brzozowe krzyże, klęcznik, rozsypane jesienne liście”. Wśród zaproszonych gości księża, p. wójt, p. sekretarz gminy, przewodnicząca Rady Rodziców, p. dyrektor Ulikowska i p. dyrektor Puchalska. Nic dziwnego, że aktorzy przejęci i skupieni.

Całość trwała 50 minut, a składała się z montażu słowno-muzycznego; recytacja wierszy, przeplatana narracją i piękną modlitwą o, i za Polskę, do tego pieśni legionowe w wykonaniu chóru oraz pokaz slajdów. Na koniec wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali „Rotę”. Było więc podniośle, uroczyście, patriotycznie, a nade wszystko była to niezwykle skondensowana, ale w przystępny sposób podana potężna dawka historii Polski – od rozbiorów po okres międzywojenny.

Jan Rzepniewski