SZKOLNE DNI ŻYCZLIWOŚCI - PROFILAKTYKA Pedagog i psycholog szkolny Godziny pracy pedagoga i psychologa szkolnego SKŁAD RADY RODZICÓW PORADNIA PP BIELSK PODLASKI Być wolnym od uzależnień ZABURZENIA EMOCJONALNE SPRAWDŹ CZY JESTEŚ ASERTYWNY STRATEGIE ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW MAMO, TATO - SZKOŁA DLA TWOJEGO SZEŚCIOLATKA UŚMIECHNIJ SIĘ Plan działań pedagoga Harmonogram spotkań z rodzicami Czym jest kampania ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ Bliżej siebie - dalej od narkotyków - porady dla rodziców Samookaleczenie Co to jest ustawka? Zasady właściwej komunikacji z nastolatkiem Dopalacze mogą Cię wypalić Jak sobie radzić przed stresem przed egzaminem Jak pomagać dziecku w nauce?

Rodzice-Pedagog-Psycholog

STRATEGIE ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW

Czy kiedykolwiek byłeś stroną konfliktu? Oczywiście! Choćbyś nie wiem jak starał się ich unikać –konflikty zdarzają się. Są częścią życia. Konflikty martwią nas i przerażają, jeśli nie wiemy, jak je rozwiązywać. Jeśli nie wiesz, co zrobić, żeby poprawić sytuację, możesz zrobić coś, co ją pogorszy. Przestudiuj więc poniższe strategie i kiedy następnym razem spostrzeżesz, że zbliża się konflikt-wypróbuj  jedna z nich.

1.      DZIELENIE SIĘ

Korzystanie z czegoś/robienie czegoś wspólnie z drugą osobą.

2.     }ROTACJA

Korzystanie z/robienie czegoś na zmianę z drugą osobą.

3.     SŁUCHAJ AKTYWNIE

Pozwól drugiej osobie mówić i słuchaj jej uważnie. Postaraj się naprawdę zrozumieć jej uczucia

i poglądy.

4.     ODKŁADAJ NA PÓŹNIEJ

Jeżeli ty lub druga osoba jesteście bardzo źli lub zmęczeni, odłóżcie rozwiązanie konfliktu na inny moment.

5.      OBRACAJ W ŻART

Spójrz na sytuację z humorem, nie naśmiewając się z drugiej osoby. Jeżeli chcesz zażartować

z sytuacji, upewnij się, że żartujesz sam z siebie.

6.      IDŹ NA KOMPROMIS

Zaproponuj, że zrezygnujesz z części swoich żądań i poproś drugą osobę, by zrobiła to samo.

7.      WYRAŹ ŻAL

Powiedz, że jest ci przykro z powodu sytuacji, nie biorąc winy na siebie.

8.      ROZWIĄŻ PROBLEM

Przedyskutuj problem i spróbuj znaleźć rozwiązanie, które jest do przyjęcia dla ciebie i dla drugiej osoby.