• Samookaleczenie

• SAMOOKALECZENIE

Nikt mnie nie rozumie, nikomu na mnie nie zależy, wszyscy mnie opuścili, nikt mnie nie potrzebuje. To najczęstsze myśli jakie przebiegają przez głowę osobie, która chce zrobić sobie krzywdę... Co zrobić gdy krew staje się jednym lekarstwem na wewnętrzny ból?"

Ból, jaki towarzyszy okaleczeniu ciała, jednym przynosi emocjonalną ulgę, a drudzy zaczynają dzięki niemu czuć, że żyją.

Autoagresja - bo o niej mowa, to " działanie mające na celu spowodowanie sobie psychicznej albo fizycznej szkody" .

Powody samookaleczeń są bardzo różne. Przeważnie jest to WOŁANIE POMOCY. Jak większość zachowań niewłaściwych, mogą mieć kilka podłoży:

• patogenne postawy rodzicielskie (odrzucenie, zaniedbanie, nadopiekuńczość, nadmierne wymagania),
          • trudna sytuacja np.śmierć, rozwód, pobyt w domu dziecka, szpitalu, patologia środowiskowa.
          • negatywne emocje (wstyd, poczucie winy, wściekłość, zazdrość) - jedną z form walki jest zadawanie sobie bólu. To kara a zarazem pokuta, która uwalnia emocje.

Istnieje jednostka chorobowa tzw. Zespół Münchhausena Osoby cierpiące na to zaburzenie często są poddawane hospitalizacji z powodu wywoływania objawów chorób somatycznych. Pacjenci domagają się operacji chirurgicznych, aby doprowadzić do deformacji zdrowego organizmu. Celem symulacji jest wejście w rolę chorego. Zachowanie to często wiąże się ze znacznymi nieprawidłowościami w zakresie związków z innymi ludźmi.

Przyczyny tego zaburzenia mogą mieć także podłoże biochemiczne: osoby samookaleczające się nie czują najczęściej w trakcie tej czynności bólu (przychodzi on ok. godzinę później), ponieważ we krwi pojawia się hormon – endorfina – który eliminuje niemal całkowicie ból, poprawia samopoczucie, znosi napięcie. Tak znaczna zmiana powoduje, że samookaleczenie może stać się nałogiem. Osoby, którym odebrano tę możliwość zachowują się w sposób bardzo podobny do narkomanów na kuracji odwykowej. Tracą one bowiem źródło poprawy samopoczucia i bezpieczeństwa.

Co robić?

Terapia osób autoagresywnych powinna obejmować nie tylko osobę zaburzoną, ale całą rodzinę. Często słyszę w tym miejscu pytanie - dlaczego?, ponieważ człowiek nie żyje sam, w lesie z dala. To jak czuje, jak patrzy na świat i wszystkich to efekt wszystkich, których napotkał na swojej drodze. To dana sytuacja lub dany człowiek wywołują w nim potrzebę , w tym wypadku potrzebę okaleczenia. Czasami dzieje się to nieświadomie.

Leczenie autoagresji polega na poznawaniu własnych uczuć, lęków i obaw oraz ich wpływu na zachowanie człowieka. Te Praca z terapeutą ma na celu pomóc chorej osobie radzić sobie z cierpieniem i własnymi emocjami, a rodzinie pomóc się odnaleźć w tej sytuacji.

Czego nie wolno:

- krzyczeć, karać itp.

- oceniać ( osoba "krzywdząca się" potrzebuje akceptacji, miłości i wsparcia)

- negować, bagatelizować (najgorsze hasło "nic ci nie dolega a ty tak robisz")

Polecane miejsca:

Adres:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

3 Maja 17

17-100 Bielsk Podlaski

e-mail:centrum3maja@poczta.onet.pl

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim od 1 marca 2010 uruchomiło i włączyło w swoją strukturę organizacyjną Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Prowadzenie OIK jest zadaniem własnym powiatu. Do zakresu działania Ośrodka należy w szczególności:

1. Organizowanie działań mających na celu udostępnianie osobom i rodzinom z problemem przemocy oraz będących w innych sytuacjach kryzysowych, specjalistycznych form pomocy socjalnej, psychologicznej, interwencyjnej i pomocy w uzyskaniu schronienia.

2. Realizacja grupowych form pracy o charakterze edukacyjnym, terapeutycznym i profilaktycznym.

3. W sytuacjach uzasadnionych zapewnienie schronienia osobom z dziećmi w sytuacji kryzysu.

4. Prowadzenie krótkoterminowej terapii dla osób w kryzysie.

5. Prowadzenie grup terapeutycznych, grup wsparcia, grup socjoterapeutycznych.

Pomoc OIK świadczona jest bezpłatnie osobom, które zostały dotknięte przemocą domową; kryzysem małżeńskim; tragicznym wydarzeniem życiowym; utratą, osieroceniem, żałobą; problemem samobójstwa; trudnościami wychowawczymi; kryzysem spowodowanym ubóstwem, bezrobociem, długotrwałą chorobą, bezradnością i innymi.

Poradnia Zdrowia Psychicznego z Gabinetem Psychologicznym, J. Waszyngtona 17

tel.: 7450500 ,(085)745-08-98; 745-05-02

Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr Stanisława Deresza w Choroszczy

Adres  Choroszcz, ul. Brodowicza 1