• Przemoc w rodzinie: jak możemy pomóc?

Siec_pomocy_osobom_pokrzywdzonym.pdf

Telefon Niebieskiej Linii 801 12 00 02.

Pomimo wielu kampanii społecznych podkreślających rolę i znaczenie świadków przemocy, ludzie boją się reagować. Wynika to być może ze stereotypów na temat przemocy, takich jak „jest to sprawa rodzinna”, „w sprawy te nie należy się wtrącać”, „najpierw się kłócą a potem i tak się pogodzą”, „będą mieli pretensje, że się wtrącam” itp.

Często sama osoba doświadczająca przemocy wstydzi się tego, co dzieje się u niej w domu, bo bierze całą odpowiedzialność za to na siebie. Boi się o swoje życie i zdrowie. Nie wierzy, że ktoś może jej pomóc, że ma prawo prosić o pomoc. Obawia się również tego, że nawet jak zawiadomi policję, to nikt nie będzie chciał zeznawać, że widział lub słyszał jak doznaje przemocy.

Przemocy sprzyja również to, że często dzieje się w tzw. „czterech ścianach”, a brak reakcji otoczenia powoduje jej eskalację.

Należy pamiętać, że przemoc nie jest jednorazowym aktem. Jest to proces i ma tendencje do powtarzania się. Nie zatrzymana przemoc narasta!

Świadek przemocy to bardzo ważna osoba, często jedyna, która może pomóc ją przerwać. Nie bądź obojętny. Reaguj!

Przemoc za ścianą

Jeśli jesteś sąsiadem osoby doznającej przemocy i słyszysz często awantury, nietypowe hałasy, krzyki i płacz dziecka, a osoba krzywdzona ukrywa ślady pobicia, możesz:

- porozmawiać bezpośrednio z tą osobą i powiedzieć jej, że domyślasz się, co dzieje się u niej w domu (najlepiej nazywać to wprost przemocą). Powiedzieć, że możesz jej pomóc, np. wzywając policję,

- porozmawiać o tym ze sprawcą, a jeżeli obawiasz się kontaktu – możesz po prostu wezwać policję.

Jeśli nawet masz wątpliwości, czy dzieje się coś złego, lepiej zadzwonić niż pozostać obojętnym.