VIII MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU

VIII MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI  POLSKIEGO SYBIRU

11.09.2008 r.

Po raz kolejny uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Boćkach uczestniczyli   w uroczystych obchodach VIII MARSZU  ŻYWEJ PAMIĘCI  POLSKIEGO SYBIRU w Białymstoku, które od kilku lat nabrały międzynarodowego wymiaru i stały się jedną        z ważniejszych uroczystości państwowych w Polsce.

W tym roku w obchodach uczestniczyło 270 pocztów sztandarowych, w tym również poczet sztandarowy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Boćkach i około 12 tys. osób z całej Polski, a ponadto delegacje z Stanów Zjednoczonych, Kanady, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

O niezwykłej randze obchodów świadczą licznie przybyli przedstawiciele Prezydenta, Premiera RP, ministrowie lub ich przedstawiciele, duchowni wyznań katolickich - na czele z biskupem białostockim - oraz  prawosławnych.

Uroczystości, które tradycyjnie rozpoczęły się pod Pomnikiem Katyńskim miały charakter wojskowy. Uczestniczyliśmy w uroczystym wystawieniu wart, które wystawiły Wojska Pogranicza, harcerze, uczniowie Liceum im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Marsz ulicami Białegostoku otwierała  orkiestra dęta następnie szły poczty sztandarowe, weterani, rodziny i wnukowie Sybiraków oraz największa liczebnie grupa, którą stanowiła młodzież gimnazjalna i licealna z całej Polski.

W kościele p.w. Św. Ducha uczestniczyliśmy we mszy św. odprawianej w intencji matek sybiraczek. Po jej zakończeniu zwiedziliśmy Muzeum Sybiru, w którym pobyt upamiętniliśmy wpisem do księgi pamiątkowej.

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Boćkach reprezentowała 37 osobowa grupa uczniów z klas I-III wraz z opiekunami Małgorzatą i Kazimierzem Pietraszko. Poczet Sztandarowy Gimnazjum reprezentowali uczniowie: Maciej Andrzejewski, Tomasz Biedrzycki, Agnieszka Derehajło. Kamila Kudrewicz, Agnieszka Puchalska, Anna Rzepniewska.

Małgorzata Pietraszko

Boćki, dn. 12.09.2008 r.