WYCIECZKA DO BIAŁEGOSTOKU

Atrakcyjny wyjazd podczas ferii w Zespole Szkół w Boćkach.

Podczas ferii w dniu 29 stycznia 2014 roku chętni uczniowie z Zespołu Szkół w Boćkach wyjeżdżali na wycieczkę do Białegostoku. Najpierw uczestnicy zwiedzili Pałac Branickich. Jest określany on mianem „Wersalu Podlasia”. Obecnie znajduje się tu siedziba władz Uniwersytetu Medycznego.

W prawym skrzydle Pałacu Branickich działa od 2003 roku jedyne we wschodniej Polsce, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Tu uczniowie zwiedzili ekspozycje z zakresu historii medycyny: „Gabinet okulistyczny”, „Gabinet stomatologiczny”, „Gabinet ginekologiczny”, „Gabinet rentgenowski”, „Szpital polowy”. Na zakończenie w laboratorium edukacyjnym wszyscy uczestnicy wykonali pachnące kolorowe mydełka w formie szczęki, które zabrali na pamiątkę.

Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w Muzeum Wojska w Białymstoku. Na zwiedzających czekały następujące wystawy:

• „Na okrutnej ziemi – losy Polaków zesłanych na Sybir od XVIII wieku do 1956 roku”.
  • „Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956”.
  • „Wojsko Polskie 1956 – 2010”.

Uczniowie zapoznali się tu z umundurowaniem i wyposażeniem Wojska Polskiego. Poszerzyli też oni swoją wiedzę o tragicznych losach Polaków zesłanych na Sybir oraz o militarnych dziejach Podlasia.

Ostatnim punktem programu był pobyt w Galerii Biała, gdzie uczniowie mogli w kinie Helios obejrzeć film animowany „Robaczki z Zaginionej Doliny” – 3D. Opowiadał on o małej biedronce i jej przygodach w Zaginionej Dolinie. Wśród pozostałości po niedzielnym pikniku, wybuchła wojna mrówek. Dwie rodziny walczyły o pudełko z kostkami cukru. Mała biedronka wspólnie z Czarnymi odważnie broniła skarbu przed Czerwonymi.

Z pewnością odkrywanie tajników medycyny i farmacji, tajemnic pałacowych komnat, poznawanie losów naszej ojczyzny oraz pobyt w kinie to ciekawa alternatywa na spędzenie wolnego czasu podczas ferii.

Wycieczka ta dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w pamięci. W wyjeździe uczestniczyło 41 uczniów. Organizatorem wyjazdu była Pani Alicja Bociuk, a opiekę sprawowały Panie: Jolanta Łucjan, Mirosława Szpak oraz Alicja Szymczuk.

Opracowała: Alicja Bociuk