SZKOLNE DNI ŻYCZLIWOŚCI

Szkolne Dni Życzliwości

14.02-21.03.2014r.

„Jesteśmy inni, a jednak podobni do siebie”

W dniach od 14 lutego do 21 marca br. w naszej szkole odbywały się Szkolne Dni Życzliwości. Tegorocznym mottem było hasło „Jesteśmy inni a jednak podobni do siebie”. Wiele nas wszystkich łączy. Ale na świecie nie znajdzie się dwóch takich samych osób, zawsze będzie ktoś różniący się wyglądem, zainteresowaniami itd. Celem podejmowanych działań było: uświadomienie uczniom, czym jest różnorodność. Pokazanie, że każdy człowiek jest inny, wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i to stanowi wartość. To, że ktoś wygląda lub zachowuje się inaczej niż my, nie oznacza, że jest gorszy i można go źle traktować.

Realizując powyższe cele w oddziałach edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej przeprowadzono zajęcia w oparciu o program kształtujący wrażliwość na odmienność pn. „Przygody innego”. W klasach IV-VI i I-III gimnazjum odbyły się lekcje wychowawcze z cyklu: „Pomaganie innym - angażowanie neutralnych uczniów w problem przemocy” oraz uaktualniono Klasowy Kodeks Zasad Przeciw Przemocy. Na lekcjach informatyki w gimnazjum wykorzystano humorystyczne kreskówki pn. „Owce w sieci”. Założeniem autorów było pokazanie zagrożeń związanych z Internetem w krzywym zwierciadle, aby stały się dla młodzieży okazją  do refleksji i nauki.

Kontynuując tradycję szkolną, w dniu 14 lutego zorganizowano Kiermasz Wypieków Domowych, zorganizowany przez p. Ingę Rawińską i p. Agnieszkę Snitkowską. Rodzice, wzorem lat ubiegłych, aktywnie włączyli się w akcję. Zebraną kwotę w wysokości 385 zł przekazano na rzecz Szkolnego Koła Caritas.

W dniu Walentynek uczniowie klas III rozdawali wszystkim chętnym życzliwe motto. Sentencję „Do­ceń oka­zaną Ci życzli­wość...często wys­tar­czy zwykłe dziękuję"... lub „Uśmiech - jest najlepszym wyjściem z każdej sytuacji", czy „Dobro czyni dobro, a więc mówmy i róbmy zawsze, to co dobre”. warto zapamiętać na całe życie. Akcję koordynowała  p. Olga Sazanova.

Kolejnym przedsięwzięciem była akcja „Bezpieczna przerwa”, która miała za zadanie zaktywizowanie starszych uczniów do pomocy i opieki nad swymi młodszymi kolegami podczas trwania przerw śródlekcyjnych.

Wzorem lat ubiegłych biblioteka szkolna wyświetlała bajki „bez agresji”, które cieszyły się dużą popularnością nie tylko wśród uczniów szkoły podstawowej.

W świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny adresowany do całej społeczności szkolnej pn. „Zgubić złość”. Jego laureatami zostali: M. Chłud, A. Lipińska, M. Matwiejuk, K. Nagornyak.

W oddziałach przedszkolnych i klasach I-VI odbył się konkurs na wyreżyserowanie scenek dramowych pn. „Integruj się z nami, walcz z uzależnieniami”. Uczniowie swoje przedstawienia mieli okazję zaprezentować w Pierwszy Dzień Wiosny. Scenki lub krótką część artystyczną  przygotowły  klasy: Va (wychowawca p.K.Wołosik), VI b (wychowawca, p.M.Szpak), III (wychowawca, p.A.Bociuk), II (wychowawca, p.A.Szymczuk),  Ib  (wychowawca, p.A.Juchimowicz), odział zerówki, (wychowawca, p.A.Kuczyńska) oraz odział 5-latków, (wychowawca, p.E.Szymczuk).

W gimnazjum został ogłoszony konkurs fotograficzny pn. „Z życia klasy - ciesz się życia urodą”. Najciekawszą pracę wykonali uczniowie z klasy IIIa (wychowawca, p. A. Kolejkowicz). Nagrody rzeczowe w w/w konkursach ufundowała GKRPA w Boćkach.

Dni Życzliwości już za nami. Warto pokusić się o pewną refleksję: należy pamiętać, że miłym, uśmiechniętym, uprzejmym, chętnym do pomocy należy być na co dzień. Bo tylko dzięki takiej postawie możemy żyć w naprawdę pięknym, pełnym radości świecie. „Dobro czyni dobro, a więc mówmy i róbmy zawsze, to co dobre”.

Pedagog szkolny:

Anna Marczuk